آیا بلیط اتوبوس گران می‌شود؟

در سال ۱۳۹۶ قیمت بلیت اتوبوس با افزایش قیمت مواجه نبود و در سال ۱۳۹۷ هم قیمت‌ها به میزان ۲۰ درصد و از خردادماه افزایش یافت. با این حال در سال ۱۳۹۸ و طبق اعلام محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی قرار بر این شد که قیمت بلیت اتوبوس از ۲۵ اسفند ماه سال اخیر تا ۱۵ فروردین ماه سال جاری با افزایش ۲۰ درصدی همراه شود و با اتمام این ایام به وضعیت قبل بازگردد.

در نهایت قیمت بلیت اتوبوس پس از ایام نوروز با کاهش ۲۰ درصدی رو به رو و معادل نرخ‌های سال پیش محاسبه شد و درخواست افزایش قیمت بلیت اتوبوس از طرف اتحادیه تعاونی‌های مسافربری به سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ارائه شده است.

شهرام آدم نژاد معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی در حاشیه نشست امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک معاونت حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری اعلام کرد که در حوزه جابه‌جایی مسافر جاده‌ای قیمت بلیت اتوبوس‌های ویژه بر اساس عرضه و تقاضاست و برای اتوبوس‌های غیر ویژه هم همین هفته در ستاد تنظیم بازار در حال جمع‌بندی هستیم.

اتوبوس‌های ویژه بین ۲۴ تا ۳۰ صندلی دارند و از نظر سال ساخت، فاصله صندلی‌ها و امکانات داخلی با اتوبوس‌های غیر ویژه که اغلب تا ۴۴ صندلی دارند، متفاوت هستند.

احمدرضا عامری رییس اتحادیه تعاونی‌های مسافربری، با اشاره به اینکه درخواست افزایش قیمت بلیت اتوبوس در سال ۱۳۹۸ به مراجع مربوط ارائه شده است، گفت: با اتمام ایام نوروز قیمت بلیت اتوبوس به وضعیت قبل بازگشت و با توجه به افزایش هزینه‌ها در حوزه حمل و نقل درخواست افزایش قیمت بلیت اتوبوس را ارائه کردیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه هیأت دولت در رابطه با افزایش قیمت دستورالعملی را صادر کرده است، باید مراحل قانونی این موضوع طی شود و به همین خاطر هم درخواست افزایش قیمت‌ها را ارائه کردیم و منتظر تصمیم ستاد تنظیم بازار در این رابطه هستیم.

اکنون باید منتظر ماند و دید که ستاد تنظیم بازار در خصوص قیمت بلیط اتوبوس با افزایش ۲۰ درصدی قیمت‌ها موافقت خواهد کرد یا خیر؟ و در ادامه اینکه چه زمانی برای اعمال افزایش قیمت‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

لازم به ذکر است روز پیش (یکشنبه) هم از طرف معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی اعلام شد که پس ارائه پیشنهاد افزایش متوسط ۲۵ درصدی قیمت بلیت قطار، با افزایش متوسط ۲۲ درصدی قیمت‌ها پس از ماه مبارک رمضان موافقت شده است.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *